Boom lock system -system pracy na morzu

Boom lock system – specjalista od pracy w bardzo trudnych warunkach

System Boom Lock to urządzenie pozwalające na instalowanie elementów turbin wiatrowych na morzu, przy silnych wiatrach.

Oczywistym jest, że wiatraki stoją w miejscach gdzie często wieje – dzięki czemu ich praca jest dużo bardziej efektywna.

To co jest efektywne przy pracy, jest jednocześnie przekleństwem montażu. Instalacja turbin wiatrowych podczas mocno wiejącego wiatru jest niebezpieczna, prace muszą być przerywane lub odkładane co powoduje spore opóźnienia i dodatkowe koszty.

Jak możecie się domyślać, przy instalacjach morskich daje się to najbardziej we znaki. Tutaj na pomoc pośpieszyła firma High Wind, która opracowała system Boom Lock, który po zaadoptowaniu na wysięgniku żurawia pozwala na pracę nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Na czym polega ten system?

Podstawowym założeniem systemu jest wyeliminowanie wahania haka przy silnym wietrze poprzez jego stabilizację.

Jest ona osiągnięta poprzez specjalnie zaprojektowaną stalową ramę która jest w stanie przesuwać się wzdłuż wysięgnika. W początkowej fazie podnoszenia, podczas zbliżania się haka do wysięgnika, rama ogranicza wahanie się haka na boki.

W górnej fazie mechanizm na ramie zamyka się dookoła haka zapewniając stabilność na wszystkie strony. Dodatkowo, system hydraulicznego sterowania ruchomą ramą umożliwia bardzo precyzyjne dostosowanie położenia haka w płaszczyźnie. poziomej.

Nasza opinia

Naszym zdaniem system ten zasługuje na wiele uwagi, ale ciężko będzie przełożyć go na żurawie lądowe, z bardzo prostej przyczyny. Podczas instalacji lądowych nie chodzi o samo wahanie się haka, ale o wytrzymałość wysięgnika oraz stateczność żurawia.

W przypadku dźwigów morskich wysięgniki są na tyle mocne, że wiatr nie jest dla nich aż tak niebezpieczny jak samo wahanie się haka. Lądowe żurawie samojezdne posiadają wysięgniki o znacznie słabszej konstrukcji, przez co system Boom Lock nie miałby sensu.

Tak czy inaczej, jeżeli chodzi o instalacje morskie to na pewno system ten pozwoli zaoszczędzić niejednej firmie wieeeleeee pieniędzy.

Niżej możecie zobaczyć film jak system działa w praktyce:

Rate this post
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments