Vario Base (lub Variable Supporting Base), to rozwiązanie które firma Liebherr po raz pierwszy zaprezentowała już jakiś czas temu (na Baumie w Monachium w roku 2013), jednak dopiero teraz można się z tą technologią spotkać coraz częściej na budowach.
System był też przez ten czas dopracowywany i dopasowywany do różnych modeli. Pokrótce chodzi o to, żeby być w stanie wysunąć każdą z czterech podpór na różną odległość i być w stanie znać możliwości udźwigu w zależności od tego w którą stronę dźwig jest obrócony. Jak dotychczas mogliśmy wysunąć wszystkie podpory na całość, do połowy, lub w ogóle, jednak im mniejszy rozstaw tym mniejsze parametry.
Zgodnie z prawem (oraz instrukcją) niemożliwym było wysunięcie jednej podpory do połowy, a reszty na całą długość, tak by operować zakładając całkowity rozstaw.
Wiązało się to z tym, iż konkretny udźwig jest podawany na określonym promieniu (odległości od osi dźwigu) w zakresie 360 stopni. Poza tym, rozstaw podpór musiał zostać wklepany do kompuera, a jeśli operator popełnił błąd to tragedia gotowa.
Żurawie wyposażone w system Variobase nie wymają już ingerencji operatora. System samoistnie mierzy stopień wysunięcia każdej podpory, a co lepsze, w zależności od tego nad jaką podporą żuraw wykonuje podnoszenie, dobiera odpowiedni udźwig.
Jak możecie się domyślać wchodzi tutaj w grę sporo obliczania, ale komputer wykonuje to w mgnieniu oka.
To jeszcze nie wszystko!
Podczas podnoszenia centralnie nad podporą komputer rozpoznaje, że podparcie po przekątnej jest dalsze od podnoszenia np. na bok.
Dzięki temu pozwala na zwiększenie parametrów w danym zakresie obrotu do wręcz niesamowitych udźwigów. Na filmiku poniżej żuraw 45 ton wyposażony w Variobase (z krótkimi podporami na jednej stronie!) przewyższa udźwigiem żurawia o udźwigu 75 ton (na pełnym rozstawie!), który systemu nie posiada.
Piękna sprawa!
Więcej na: http://www.liebherr.com/en/deu/latest-news/news-press-releases/detail/improved-safety-for-mobile-cranes-by-variable-supporting-base-from-liebherr.html