Dźwigi na wynajem w Katowicach

Podczas czerwcowego długiego weekendu uczestniczyliśmy w wyjątkowo trudnym demontażu mostu betonowego o wadze 300 ton w Katowicach. Most ten był eksperymentalną konstrukcją wybudowaną kilkadziesiąt lat temu i umożliwiał przejazd pociągów na kopalnię wujek ponad inną trasą kolejową.

Projekt był wyjątkowo trudny, gdyż most musiał zostać pocięty na 4 sekcje – 2 belki o wadze 80 ton każda oraz dwa elementy końcowe o wadze 70 tony każdy, a operacje podnoszenia elementów mostu mogły być przeprowadzane jedynie w godzinach zamknięcia trasy kolejowej.

To dawało jedynie 4 godziny pracy dziennie przez 2 dni, oraz 7 godzin ostatniego dnia. Co więcej, najbardziej wymagające końcowe cięcia konstrukcji mostu mogły zostać wykonane dopiero po podpięciu żurawi w godzinach zamknięcia toru, co jeszcze bardzie skróciło dostępny czas.

Akcja musiała być bardzo precyzyjna i szybka.

Planowanie operacji podnoszenia rozpoczęło się kilka miesięcy wcześniej.

Nasze doradztwo techniczne obejmowało:

  • przygotowanie terenu pod żurawie,
  • ustalenie optymalnych miejsc cięcia mostu,
  • precyzyjne określenie miejsc zaczepienia zawiesi.

Do wykonania tego zadania dobrane zostały żurawie Liebherr LTM 1500-8.1 w wersji TN z maksymalną przeciwwagą 165 ton oraz przedłużeniem kratowym 28 metrów, oraz Demag AC350SSL w wersji HASSL i przeciwwagą 142 ton.

Zastosowanie dwóch żurawi umożliwiło pełną kontrolę nad przechyłem każdego z elementów. Dzięki temu łatwiej było manewrować odciętymi belkami, które były ciasno podparte pomiędzy elementami końcowymi mostu.

Tym samym uniknęliśmy zakleszczenia belek podczas podnoszenia.

Podczas podnoszenia najbardziej oddalonego elementu mostu o wadze 70 ton, żurawie LTM1500 i AC350 podejmowały ciężar na wysięgach odpowiednio 34 i 35 metrów od osi. W tym wypadku najważniejszą rolę odegrało precyzyjne przygotowanie punktów zaczepienia zawiesi, tak aby każdy żuraw mógł być obciążony w granicach dopuszczalnego udźwigu.

Ten bardzo wymagający demontaż udało się ukończyć bezpiecznie oraz w granicach dostępnego czasu.

Była to jedna z najtrudniejszych i najbardziej wymagających technicznie operacji w mijającym roku.

Jako ciekawostkę dodamy, że mamy bardzo bogatą fotogalerię, a zdjęcia mają niesamowity klimat.

Zobacz pełną galerię zdjęć z podnoszenia > 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments