Demontaż historycznych mostów w Lubaczowie i Nowej Grobli.

Z końcem marca mieliśmy przyjemność wziąć udział w demontażu dwóch historycznych mostów kolejowych na linii kolejowej nr 101 Munina – Hrebenne, w miejscowościach Nowa Grobla oraz Lubaczów. 

Mosty liczą sobie aż 130 lat, w związku z czym podjęto decyzję o przewiezieniu ich do nowo powstającego Muzeum Kolejnictwa w miejscowości Basznia.

Dźwigi Sołtys w trakcie demontażu mostu nad Ukrainą.

Operacja była bardzo skomplikowana technicznie. 

Operacje podnoszenia związane z demontażem obu mostów planowane były już od roku. Mogliśmy im podołać ze względu na fakt, że dysponujemy własnym biurem projektowym i kadrą doświadczonych inżynierów. 

Zlecenie było trudne z wielu względów.

Z uwagi na liczne utrudnienia przestrzenne związane z transportem mostów drogą kolejową, jak również obecny stan linii kolejowej, koncept całego przedsięwzięcia musiał być kilkukrotnie dopasowywany, aby zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo podczas demontażu oraz transportu. 

Demontaż mostu w Luboaczowie.

Ciężkie. trudne i skomplikowane zadania to nasza specjalność!

Pierwszy most, który znajdywał się miejscowości Nowa Grobla i ważył 160 ton i mierzył 42 metry długości. Obiekt ten został zdemontowany w 6 częściach przy użyciu żurawia Demag AC350 o udźwigu 350 ton w wersji HASSL z przeciwwagą 142 T.

Najcięższy demontowany element ważył 50 ton. Po demontażu elementy mostu zostały załadowane na platformy kolejowe i przetransportowane do Muzeum Kolejnictwa w Baszni, gdzie zostały rozładowane za pomocą żurawia Liebherr LTM1130-5.1 o udźwigu 130 ton.

Drugi most, który znajdował się w miejscowości Lubaczów ważył 60 ton i został załadowany w całości na platformę kolejową, po czym również został przewieziony do tego samego muzeum.

Tym razem zarówno demontaż, jak i rozładunek mostu został przeprowadzony przy użyciu żurawia Demag AC350, a cała operacja (od przyjazdu do Lubaczowa do wyjazdu z muzeum w Baszni) trwała zaledwie 14 godzin. 

To co zyskało uznanie w oczach naszego klienta, jak i głównego inwestora projektu, to fakt, że wszystkie prace związane z relokacją dwóch historycznych mostów udało się bezpiecznie ukończyć w zaledwie 5 dni. 

Pozdrawiamy wszystkie osoby, które przyczyniły się do sukcesu tego przedsięwzięcia!

Zobacz pełną galerię zdjęć z podnoszenia > 

[yasr_visitor_votes size=”large”]

Rate this post
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments